JA i TY – W poszukiwaniu nowej solidarności

Zabrze, Dom Muzyki i Tańca, ul. gen. de Gaulle’a 17
14 września – 25 października 2017 r.
wystawa czynna całą dobę, wstęp wolny

Kultura przyjmuje różne formy w czasie i przestrzeni. Różnorodność ta wyraża się w oryginalności i mnogości tożsamości, cechujących grupy i społeczeństwa tworzące ludzkość. Różnorodność kulturowa jako źródło wymiany, innowacyjności i kreatywności jest dla rodzaju ludzkiego równie niezbędna jak różnorodność biologiczna dla przyrody. W tym znaczeniu stanowi ona wspólne dziedzictwo ludzkości i musi zostać uznana oraz zatwierdzona dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń.
Artykuł 1 Powszechnej Deklaracji UNESCO o Różnorodności Kulturowej, Paryż, 2 listopada 2001 r.

Po wielkim sukcesie wystawy plenerowej „ZIEMIA Z NIEBA” (2002-09), przedstawiającej różnorodność i piękno naszej planety widzianej z lotu ptaka, którą obejrzało ponad 2 mln osób w sześciu miastach Polski – a 120 mln ludzi na świecie – proponujemy nowy cykl wystaw pod tytułem „JA i TY – W poszukiwaniu nowej solidarności”.

Francusko-polski projekt składa się z 80 wielkoformatowych zdjęć zrobionych na przestrzeni ponad 30 lat na całym świecie przez Oliviera Föllmiego, który jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli nurtu fotografii humanistycznej, oraz towarzyszących im 20 plansz z tekstami tak wybitnych postaci, jak papież Franciszek, Dalajlama, Albert Einstein, ks. Józef Tischner, Ryszard Kapuściński. Celem wystawy jest pogłębienie refleksji nad relacją z otaczającą nas rzeczywistością – z Innym, tym obcym, z Ziemią, ze światem przyrody – tak by stało się dla nas możliwe uświadomienie sobie wspólnoty losu wszystkich ludzi i odnalezienie nowej, globalnej solidarności.

Zapoczątkowany w Krakowie tuż po Światowych Dniach Młodzieży w 2016 roku, a teraz kontynuowany w Zabrzu projekt „JA i TY – W poszukiwaniu nowej solidarności” zaplanowany jest jako wydarzenie ponadnarodowe. Jednak to stąd, z Polski, wynosi swoje moralne namaszczenie, by stać się bodźcem do podjęcia dialogu, do przekraczania granic i ograniczeń, by pomóc w urzeczywistnieniu idei solidarności i pokoju.

Sylvie i Krzysztof Derdaccy – kuratorzy i organizatorzy wystawy
© Fundacja ART in ACTION, 2016

© Olivier Föllmi
© Igor Cieślicki, Zabrze 2017
© Krzysztof Derdecki, Kraków 2016