Przygotowujemy nową edycję wystawy „JA i TY – W poszukiwaniu nowej solidarności

—————————————–

—————————————–

ŻYĆ RAZEM
Na granicy ciemności i światła. Panorama świata.
Mural, 470 x 1200 cm, 2017
Dom Licealistów w Liceum Henri Brisson
Vierzon (Francja, Centre-Val de Loire

Każdy z nas jest całym wszechświatem. Każdy z nas nosi w sobie światło i ciemność i nieskończoną gamę barw. Pomiędzy światłem świadomości, mądrości i współczucia, a cieniem niewiedzy, uprzedzeniem i obojętnością, rozpościera się obraz zmiany, pełen dopełniających się emocji i sprzecznych racji – krajobraz naszej społecznej egzystencji, naszego żyć razem. By tu wzrastać trzeba nam sporej dozy miłości i nie mało humoru.

Mural będzie efektem współpracy uczniów kilku klas Liceum Zawodowego im. Henry Brissona w Vierzon i powstanie podczas cyklu warsztatów plastycznych w okresie od listopada 2016 do marca 2017, które tematycznie  poświęcone będą ideom tolerancji, wzajemnego szacunku i kultury pamięci oraz ich wpływu przy tworzeniu nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego.

Warsztaty odbędą się pod artystyczną dyrekcją Ewy Ciepielewskiej, polskiej artystki-malarki żyjącej w Krakowie, przy współpracy Dominique Boisson i Véronique Nemiche, które w Liceum są nauczycielkami języka francuskiego oraz Patricka Chunleau, szefa pracowni odlewnictwa. Koordynacja, tłumaczenie i promocja projektu – Sylvie Derdacki (Fundacja ART in ACTION w Krakowie).

Projekt realizowany jest w ramach programu „Sztuka dla licealistów” Regionu Centre-Val de Loire w współpracy z Liceum Henri Brisson w Vierzon i CERCIL – Muzeum pamięci dzieci Val d’hiv w Orleanie. Oficjalna inauguracja muralu w Domu Licealistów w piątek 10go marca 2017 r. w ramach obchodów Jubileuszu 130 lat liceum Henri Brisson.

——————————-——–

Dużo miłości, szczęścia
i pokoju w roku 2017 życzą
Sylvie i Krzysztof Derdaccy

© Olivier Föllmi

—————————————–

Finisaż wystawy „JA i TY”

fb_finisaz

OSTATNIE DNI plenerowej wystawy „JA i TY. W poszukiwaniu nowej solidarności”,

którą na krakowskich Plantach w sąsiedztwie Teatru Słowackiego przez dwa miesiące obejrzało prawie 100 tys. widzów.

Wystawa zostanie przedłużona do 13 listopada 2016 r.

Autor zdjęć: Olivier Föllmi. Autorzy tekstów: m.in. papież Franciszek, Dalajlama, Albert Einstein, ks. Józef Tischner, Pierre Rabhi, Ryszard Kapuściński, Janina Ochojska. Organizator: Fundacja ART in ACTION (Kraków). Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków i Województwa Małopolskiego.

Finisaż wystawy „JA i TY”, Kraków, Scena Miniatura, plac św. Ducha 1, czwartek 3 listopada 2016 r., godz. 19.00. WSTĘP WOLNY.

Wieczór pod hasłem „W poszukiwaniu nowej solidarności”, gośćmi specjalnymi wraz z Janiną Ochojską (prezes PAH) będą autorzy filmów wyświetlanych w ramach tego eventu. Zaprezentowane zostaną dwa filmy dokumentalne:

CIĘŻARÓWKI NADZIEI, reż. Piotr Augustynek, 34’35, 2015.

Przypomnienie okoliczności narodzin w latach 80. XX wieku stowarzyszenia Équilibre, francusko-polskiej inicjatywy łączącej ludzi o odmiennych językach i zawodach, której celem było nie tylko niesienie Polakom materialnej pomocy w formie transportów żywności czy lekarstw, lecz także utrzymanie łączności z zachodem Europy i przekazywanie informacji poza oficjalnym obiegiem. Kontynuatorem Équilibre jest Polska Akcja Humanitarna kierowana przez Janinę Ochojską.

ALEPPO. NOTATKI Z CIEMNOŚCI, reż. Wojciech Szumowski i Michał Przedlacki, 60′, 2014.

„Boję się świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia. Świata, w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło”. (Ryszard Kapuściński)

Te słowa najlepiej oddają powody, dla których wyjechałem do Syrii, do Aleppo. Film kręcony latem 2013 r. przez 44 dni obrazuje życie Aleppo z perspektywy siedmiu jego mieszkańców zmagających się z trudami wojny. Obok wybuchających bomb, pod ostrzałem snajperów bohaterowie filmu opowiadają o rewolucji i o swoich marzeniach. Społeczny dziennikarz, uliczny sprzedawca, duchowny, przedsiębiorca, lekarz ze szpitala polowego, sklepikarz – zwykli ludzie, którym zamarzyła się wolność. Powstanie w Syrii postawiło przede mną pytanie: czyja to wojna, czyja walka? Jeśli to jest mój świat, to walka o wolność obywateli syryjskich jest również moją sprawą.

Sylvie i Krzysztof Derdaccy – komisarze i organizatorzy
© Fundacja ART in ACTION 2016

—————————————–

Midissage

Serdecznie zapraszamy w poniedziałek 10 października 2016 r., godz. 19.00:
Midissage i spotkanie z Olivierem Föllmim, autorem zdjęć wystawy
Kraków, Scena Miniatura (Teatr Słowacki), plac św. Ducha 1

Ja i Ty
Me & You
W poszukiwaniu nowej solidarności
In search of a new solidarity
Wystawa czynna całą dobę od 8 września do 30 października 2016 r.
Kraków, Planty w sąsiedztwie Teatru Słowackiego
WSTĘP WOLNY